RPR test sa používa na laboratórnu diagnostiku ochorenia spôsobeného spirochétou Treponema pallium, pôvodcu syfilisu.Treponema pallidum nie je kultivovateľná na umelých kultivačných médiách, nepriama diagnostika ochorenia je najdostupnejšia a v niektorých štádiách ochorenia (latentné štádium) jediná diagnostická možnosť. Podľa povahy použitého antigénu sa testy k dôkazu syfilis delia na treponémové (špecifické) a netreponémové (nešpecifické).
RPR je netreponémový test na dôkaz plazmatických reagínov v sére. Pozitivitu detekujeme pomerne skoro po infekcii – 2 až 3 týždne od vzniku ochorenia v sére, 4 až 8 týždňov v likvore. Po adekvátnej liečbe primárneho a sekundárneho syfilisu hladina antireagínových protilátok klesá. RPR reakcia môže vykazovať falošnú pozitivitu, je používaná len ako screeningová a je potrebné ju doplniť reakciou so špecifickým antigénom.
Falošnú reaktivitu pozorujeme u iných infekčných ochorení ako malária, lepra, morbilli, infekčná mononukleóza, tuberkulóza, hepatitídy, autoimúnne nádorové ochorenia, v tehotenstve, alebo po očkovaní proti diftérii. Falošne negatívne reakcie bývajú pozorované niekedy u progresívnej formy v 3. štádiu syfilisu a u pacientov s ťažkým imunodeficitom.